Wycieczki rowerowe dla Wszystkich

Bezpłatne, dla wszystkich chętnych niedzielne wycieczki rowerowe ruszają w Łodzi z ul. Nowomiejskiej spod Zegara Słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Park Śledzia)  Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

KALENDARZ WYCIECZEK zobacz >> ]

Spotkania klubowe

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością ŁKTK oraz planujących wstąpić do Klubu na nasze spotkania . Spotkania klubowe odbywają się w każdy nieświąteczny czwartek miesiąca w siedzibie PTTK Łódź ul. Wigury 12A o godz. 17.00  [ zobacz >> ]

Relacje z imprez

Zapraszamy na relacje z imprez turystycznych: wycieczki rowerowe po Łodzi i łódzkim regionie, wycieczki rowerowe po Polsce, Europie i świecie, zloty i rajdy rowerowe ogólnopolskie i europejskie, itp. ...

[ zobacz >> ]

 

Wycieczka niedzielna 17.05.2015 - relacja

 Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich ma wiele urokliwych zakątków i położony jest tuż obok Łodzi. W niedzielny ranek 17.05.2015 wyruszyliśmy, aby przejechać trasę na terenie tegoż parku. Pogoda się poprawiała i zaświeciło słońce, które towarzyszyło nam do końca jazdy. Po drodze odwiedziliśmy pomnik Radegast. Następnie wjechaliśmy na teren parku i jego obrzeżami jechaliśmy na wschód, coraz bardziej zagłębiając się w tereny parkowe.
Nawierzchnie dróg różne. Asfalt, szutry, a także drogi piaszczyste. Teren parku jest nieźle pofalowany, toteż zdarzają się drogi raz wiodące pod górkę, by za chwilę nastąpił karkołomny zjazd. [ dalej >>] 
Podążaliśmy przez takie miejscowości jak Moskuliki, Dąbrowa, Bukowiec, Niecki, Dobieszków, Głąbie i Warszewice. W tej ostatniej zrobiliśmy postój na śniadanie i odpoczynek. Posileni wyruszyliśmy w dalszą drogę i poprzez Bartolin dotarliśmy do pobliskich Starych Skoszew, leżących nad rzeką Moszczenicą.



Ta ostatnia miejscowość ma bardzo bogatą historię. W roku 1426 otrzymała prawa miejskie i przez blisko trzysta lat była miastem. W tej parafii, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej  Maryi Panny, znajdował się cudowny obraz Matki Boskiej Skoszewskiej, do którego pielgrzymował między innymi król Władysław Jagiełło, a który spłonął wraz z drewnianym kościołem w 1934 roku.
Teraz w miejscowości tej, w wybudowanym w XX wieku murowanym, neobarokowym kościele, znajduje się sanktuarium maryjne wraz z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Skoszewskiej.
Na terenie Starych Skoszew, na wschodnim brzegu rzeki Moszczenicy, znajdują się pozostałości słowiańskiego grodziska, zamieszkanego od VI do IX wieku.
Stare Skoszewy były najdalszym punktem naszej eskapady. Stamtąd rozpoczęliśmy drogę powrotną. Jechaliśmy przez Boginię, Borchówkę i Grabinę, z której wjechaliśmy w granice Łodzi. Poprzez Nowosolną dotarliśmy do Mileszek, gdzie stoi najstarszy kościół w Łodzi. Dalej jechaliśmy ulicą Henrykowską, gdzie nastąpiło rozwiązanie wycieczki.
Dystans naszej eskapady nie był długi, ale pagórkowata trasa, która podobała się uczestnikom, była wymagająca.
Wycieczkę prowadził i tutaj opisał Andrzej G.

www.lktk.pl