Dzieci Bałut - murale pamięci. 13.01.2013r.
Dzieci Bałut - murale pamięci. Temat naszego niedzielnego spotkania. 13.01.13 wyruszyliśmy ze Starego Miasta pod pomnik Mojżesza. W naszej i żydowskiej religii postać bardzo ważna i symboliczna, trzymająca w swych rękach Dekalog. Nasza droga powiodła nas do najmłodszego łódzkiego parku "Parku Ocalałych". W moich opowieściach temat żydowski przeplatał się z naszą historią. Nie da się wojennej przeszłości obu narodów rozdzielić. Tak jak historii Getta i Obozu dla dzieci i młodzieży z ul. Przemysłowej. [ dalej >>]
W 2012 roku w 70 rocznicę tragicznych wydarzeń na Bałutach powstały z inicjatywy Stowarzyszenia "Na co dzień i od święta" i artysty graffiti Piotra Saula murale bałuckich dzieci, tych bezimiennych ofiar głupoty i okrucieństwa ludzi dorosłych. Wojna zniszczyła im życie, marzenia i bezpieczny świat. W Dekalogu jest przykazanie NIE ZABIJAJ! a z ponad 5 tys. dzieci z obozu na Przemysłowej uratowało się ok. 900. Akcja związana z Wielką Szperą unicestwiła 5862 dzieci do lat 10. Co czuli rodzice wydając swoje dzieci na śmierć? Udało nam się uwiecznić na zdjęciach wszystkie murale, zrobione w sposób artystyczny i pełen wymowy. Z ul. M. Reja dotarliśmy na moment pod Pomnik Pękniętego Serca w parku Szarych Szeregów. Moment zadumy i już jesteśmy na ul WiN, potem ul. Łagiewnicka róg Spacerowej i przy gorącej herbacie przy ul. Dolnej nastąpiło rozwiązanie wycieczki.
Pogoda typowo zimowa, dużo śniegu, łagodny mróz i choć temat bardzo smutny, miło było spotkać się w sympatycznym gronie. Towarzyszyła nam nowa koleżanka Lucynka.
- Blog
- Zaloguj się by komentować
- 16995 odsłon
www.lktk.pl