Wycieczki rowerowe dla Wszystkich

Bezpłatne, dla wszystkich chętnych niedzielne wycieczki rowerowe ruszają w Łodzi z ul. Nowomiejskiej spod Zegara Słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Park Śledzia)  Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

KALENDARZ WYCIECZEK zobacz >> ]

Spotkania klubowe

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością ŁKTK oraz planujących wstąpić do Klubu na nasze spotkania . Spotkania klubowe odbywają się w każdy nieświąteczny czwartek miesiąca w siedzibie PTTK Łódź ul. Wigury 12A o godz. 17.00  [ zobacz >> ]

Relacje z imprez

Zapraszamy na relacje z imprez turystycznych: wycieczki rowerowe po Łodzi i łódzkim regionie, wycieczki rowerowe po Polsce, Europie i świecie, zloty i rajdy rowerowe ogólnopolskie i europejskie, itp. ...

[ zobacz >> ]

 

RELACJA - z niedzielnej bezpłatnej wycieczki pieszej dla wszystkich zainteresowanych - Na Rudzką Górę - 12 marca 2023

Na wycieczkę po Rudzie Pabianickiej wybraliśmy się w niedzielę 12.03.2023, by zapoznać się z historią oraz ciekawymi miejscami tej dzielnicy Łodzi, która kiedyś była odrębnym miastem.
Zbiórka nastąpiła u zbiegu ulic Pabianickiej i Długiej. Stamtąd niedaleko do dawnego toru wyścigów konnych. Pierwszy wyścig odbył się w 1902 roku. Przed przed I wojną światową odbywały się tam również pokazy lotów samolotu, który startował i lądował na tym torze.
W międzywojniu wyścigi odbywały się regularnie. Przy okazji zbierała się tam śmietanka towarzyska ówczesnej Łodzi. Wypadało tam być. To wszystko się skończyło 1 września 1939 roku. Po II wojnie światowej wyścigów już nie wznowiono. Po blisko stu latach teren jest zarośnięty lasem i zapuszczony. O dawnej świetności może świadczyć tylko jedyna pozostała ruina budynku z tamtego czasu. W międzywojniu był to piękny...
 
 
 
 
*** aby przejść do dalszej treści  relacji naciśnij poniżej przycisk "Czytaj dalej" lub tytuł posta na górnej belce
^^^ po więcej zdjęć kliknij w powyższe zdjęcie 
 
 
...piętrowy budynek w stylu modernistycznym, w którym działał zarząd tego toru.
Dalej udaliśmy się w kierunku miejsca gdzie Ludwik Geyer w połowie XIX wieku wybudował cukrownię i gorzelnię. Ten interes mu się nie udał i jego firma zbankrutowała.
Następnie przekroczyliśmy ulicę Rudzką i na pobliskiej ulicy Scaleniowej dotarliśmy do miejsca gdzie kiedyś stała piękna drewniana willa Szai Światłowskiego. Ta willa została przeniesiona w 2008 roku do Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej. Tam można ja teraz podziwiać. Przy ulicy Scaleniowej pozostały tylko szczątki dawnego fundamentu tej willi. Obecnie możemy tam zobaczyć, jak przyroda zagospodarowuje po swojemu takie miejsca.
Idąc dalej, ulicą Starorudzką dotarliśmy do Rudzkiej Góry. Jest to najwyższy punkt w tej okolicy (230 m npm). Na tej górze jest skocznia narciarska oraz tor saneczkowy i restauracja.
Jest to dobry punkt widokowy na najbliższe okolice Łodzi.
Wycieczkę zakończyliśmy u zbiegu ulic Demokratycznej i Bartoszewskiego.
Prowadzenie wycieczki i relacja  : Andrzej G.

PS. W fotorelacji wykorzystaliśmy zdjęcia udostępnione przez jedną z uczestniczek bedącą naszym gościem na wycieczce . Dziękujemy.

      Zapraszamy do obejrzenia pełnej udostepnionej fotogalerii [ ZOBACZ FOTOGALERIĘ]

 

www.lktk.pl