W dniu 11.08.2024 niedzielna wycieczka rowerowa z Sympatykami i Klubowiczami uczestniczyła w uroczystym otwarciu70. Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK , które miało miejsce w Lisowicach koło Koluszek. Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK jest organizatorem wykonawczym tego zlotu.
Otwarcie zlotu ustalono na godz.10:00 tak więc aby z Łodzi dojechać na czas, wyjatkowo wyruszono o godz. 8:00 z nowego miejsca zbiórki, które wyznaczono w Parku Widzewskim koło fontanny, która w ostatnich latach przeszła gruntowny remont. Wyruszyliśmy w 19 uczestników wycieczki w tym 3 osoby były zapisane jako uczestnicy zlotu i z nami chciały tylko wspólnie dojechać na miejsce zlotu a Sympatyków w tej grupie mieliśmy 13. W ostrym tempie pokonaliśmy dystans : Park Widzewski- Lisowice, aby być punktualnie na otwarciu zlotu. Jedyny krótki odpoczynek miał miejsce ...
^^^ po więcej zdjęć kliknij w powyższe zdjęcie
*** aby przejść do dalszej treści relacji naciśnij poniżej przycisk "Czytaj dalej" lub tytuł posta na górnej belce
.....przy starym cmentarzu ewangelickim w Gałkówku Koloni, który wykorzystaliśmy na zwiedzenie go i uzupełnienie płynów. W Lisowicach pojawiliśmy się przed czasem i zwartą grupą wjechaliśmy na miejsce przeznaczone na otwarcie zlotu, na które zaczęly przybywać liczne grupy kolarzy w kolorowych koszulkach określających ich przynalezność klubową lub w koszulkach specjalnie przygotowanych na ten zlot stanowiacych zawartość pakietu zlotowego. Więcej o zlocie, który zaplanowano w dniach 10-17 sierpnia br. można dowiedzieć się ze strony poświęconej zlotowi >>>
www.lktk.pl/70zlot a jak wygladało uroczyste otwarcie na zdjęciach z klubowego profilu FB >>> [
ZOBACZ ZDJĘCIA]
O godzinie 11:00 wyruszyliśmy w dalszą zasadniczą część wycieczki, która prowadziła przez Stare Koluszki obok zbiorników na benzynę i oleje napedowe Bazy Paliwowej PERN. Następnie zjechalismy w dolinę rzeki Mrogi, która zasila stawy w Lisowicach i Rochnie. Przejechaliśmy kolejno : Przanowice Duże, Różyce, Kaletnik, Żakowice aż wjechaliśmy do Będzelina, gdzie można pooglądać stare zabytkowe drewniane chałupy wiejskie z pierwszej połowy XIX wieku. Przy jednej z nich rośnie stary dąb oznaczony tabliczką jako pomnik przyrody. Pod nim i przy chałupie zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych fotek w grupie >>>[
do obejrzenia w fotoalbumie].
Z Będzelina droga wiodła równolegle do torów dawnej kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i nią wjechaliśmy do Rokicin-Koloni, w których mogliśmy obejrzeć dwa zabytki architektury:
DWORZEC WARSZAWSKO-WIEDEŃSKI
Przez Gminę Rokiciny przebiega 9,5 km historycznej kolei warszawsko-wiedeńska liczącej 327 km. W Rokicinach-Kolonii przy ul. Tomaszowskiej znajduje się zabytkowy dworzec z 1846 roku, który służył jako strategiczny punkt przeładunkowy towarów do Łodzi i Tomaszowa. Planowano tu stworzyć węzeł kolejowy, jednak właściciel folwarku w Rokicinach – Michał Brujewicz, nie wyraził zgody na sprzedaż znacznych połaci gruntu pod tę inwestycję i węzeł powstał w Koluszkach.
ZAJAZD POCZTY KONNEJ
Zajazd Poczty Konnej w Rokicinach-Kolonii został wzniesiony w 1848 r. To najbardziej rozpoznawalny zabytek w gminie oraz jeden z nielicznych zachowanych w Polsce obiektów budownictwa pocztowego z początku XIX wieku.
Z Rokicin udaliśmy się na drugi podczas tej wycieczki cmentarz ewangelicki - tym razem w Łaznowskiej Woli,
którym opiekuje się grupa społeczników, którą to zastaliśmy przy pracach porządkowo-renowacyjnych.
Wizyta na cmentarzu była wynikiem zaproszenia jakie do klubu ŁKTK wystosował jeden z pracujących tam społeczników Pan Tomasz Korzekwa, który poświecił nam dużo czasu oprowadzając nas po terenie cmentarza od nagrobka do nagrobka, opisując dzieje każdego z nich i spoczywających tam osób wspomagając się kopiami starych dokumentów o pomnikach i pochówkach, które to grupa gromadzi równolegle z prowadzonymi tam pracami porządkowymi. Tą drogą chciałbym w imieniu uczestników wycieczki jeszcze raz podziękować za przybliżenie nam historii tego miejsca oraz za czas jaki poświęcacie aby historia tego miejsca trwała.
Z cmentarza skierowaliśmy się nad zbiornik wodny Kotliny, nad którym zrobiliśmy kolejny odpoczynek a stąd przez Dalków, Wardzyń, Romanów, Kalino, Grodzisko wjechaliśmy na nowy odcinek Trasy Górna, gdzie przy ul. Rzgowskiej zakończono wycieczkę. Od Parku Widzewskiego do Lisowic przejechalismy 25 km a od Lisowic do Łodzi ok. 55 km . Łącznie ok 80 km.
Pogoda sprzyjała nam cały dzień.
Prowadzenie na trasie i relacja : Mariusz K.
Foto: Marzena S. , Krzysztof R. , Mariusz K.