RELACJA - z niedzielnej bezpłatnej wycieczki rowerowej - " Do Term w Poddębicach " - 01.października 2023
To była piękna, udana wycieczka z niespodziankami i wieloma atrakcjami, którą z pewnością uczestnicy będą miło i radośnie wspominać. Nie ukrywam, że dystans długi. Ja przejechałam 110 km, ale trasa przyjazna – bez błota, piachów i zdecydowanie po płaskim terenie.
Dla prowadzącego naszego kolegi Sylwestra W. była pierwszą wycieczką, której przewodził po uzyskaniu tytułu Przodownika Turystyki Kolarskiej. Więc to nie lada wyzwanie, z którego wywiązał się znakomicie.
Do Poddębic i z powrotem prowadził różnymi trasami – przez inne miejscowości.
Zadbał też o część kulturalną a także o nasze kubki smakowe.
Ale od początku…
^^^ po więcej zdjęć kliknij w powyższe zdjęcie
*** aby przejść do dalszej treści relacji naciśnij poniżej przycisk "Czytaj dalej" lub tytuł posta na górnej belce
Wyjazd jak zwykle ze Starego Rynku spod Zegara Słonecznego. Druga zbiórka: róg Aleksandrowskiej i Szczecińskiej. Razem 41 osób. Jedziemy bezpiecznymi drogami przez Rąbień, Zgniłe Błoto, Bełdów, Oleśnicę, Kałów, Ciężków. Przed dojazdem do Ciężkowa „guma” jednego z uczestników. I tu pierwsza niespodzianka. Przyjeżdża serwis techniczny z Poddębickiego Klubu Turystyki Rowerowej i Pieszej ROWEROWE EPD – a o to zadbał nasz Przodownik Sylwek, utrzymujący kontakt turystyczno-towarzyski z w/w Klubem. W Ciężkowie owacyjne powitanie naszej grupy: muzyka i przyjęcie w sali Remizy OSP czyli kawa, herbata, ciasta i woda przygotowane przez kol. Agnieszkę i Madzię. W tym miejscu serdeczne podziękowanie dla obu Pań i towarzyszących pozostałych członków. Przedstawiciele poddębickiego Klubu witają nas oficjalnie, opowiadają o swej działalności i zapraszają do następnych odwiedzin. Czujemy się zażenowani ich gościnnością. Towarzyszą nam do Poddębic, w Poddębicach, a potem bezpiecznie wyprowadzają z miasta. Dojeżdżamy do Term Poddębickich. Tam następna niespodzianka. Wita nas Burmistrz Miasta i Gminy, p. Piotr Sęczkowski. Miły, serdeczny, opowiada o działalności Gminy, o tym jak inwestycja budowy Term wpływa na rozwój turystyki w regionie. Od momentu pierwszych odwiertów w niecałe 10 lat zostają udostępnione społeczeństwu 1 maja 2022 roku. Sama budowa to okres dwóch lat, wykonana przez Alstal Grupę Budowlaną. Koszt w ponad 50% pokrywa Gmina a reszta to dotacja z Unii Europejskiej. Pan Burmistrz przekazuje nas pod opiekę fachowców w branży, którzy przedstawiają nam
zasady działania i oprowadzają po obiekcie. Dowiadujemy się o sieci ciepłowniczej, kotłowni, basenach geotermalnych, tańszym ekologicznym cieple dla przedsiębiorstw i odbiorców indywidualnych, basenie olimpijskim dł. 50 m., temp. wody od 30 do 38 stopni, specjalnym basenie ścian wodnych dla niepełnosprawnych i seniorów, dzikiej rzece, grocie z masażami, sztucznej fali, gejzerach, leżankach rurowych z masażem powietrznym i innych wspaniałościach. Termy wykorzystujące naturalne wody geotermalne to 7 basenów zewnętrznych i wewnętrznych o powierzchni 2300 m. kw. Czynne cały rok. Stanowią konkurencję dla kilkanaście kilometrów oddalonych Term w Uniejowie. Skład wody mają inny – lepszy niż w Uniejowie, co umożliwia upust wody do Neru. Żegnamy gościnne progi Term i przemieszczamy się do dawnego kościoła ewangelickiego, w którym obecnie znajduje się Teatr Integracji oraz Pijalnia Wód Termalnych. Tutaj również mamy opiekę przewodnicką. Tym razem opiekuje się nami p. Dyrektor Poddębickiego Domu Kultury i Sportu, z którą przechodzimy do Pałacu, położonego nad rzeką Ner, uważanego za najpiękniejszy obiekt epoki renesansu w środkowej Polsce. Tam oprowadza nas następna p. Przewodnik. Przybliża nam historię pałacu, opowiada o poszczególnych salach i detalach architektonicznych. Nam czas ucieka. Do Parku Zmysłów nie idziemy właśnie z powodu braku czasu, czyli coraz późniejszej godziny. Może to będzie następna wycieczka? Mamy szczęście zwiedzić to wszystko, choć niedziela. Oprowadzający poświęcają nam swój niedzielny czas wypoczynku, jesteśmy za to bardzo wdzięczni, szczególnie Gospodarzowi Miasta, który o to zadbał. Z Poddębic wracamy przez Tarnowę, Dalików, Gajówkę, Nakielnicę, Zimną Wodę, Aleksandrów Łódzki, rozstając się na Szczecińskiej przy Aleksandrowskiej.
Tekst: Mirosława Ch.
Foto : Mirosława Ch. , Sylwester W. , Wojciech Stolarek (ROWEROWE EPD) ,
# Gołąb Andy Szelman (Facebook) , Magdalena K. (Sympatyczka)
- Blog
- 2337 odsłon
www.lktk.pl