RELACJA - z niedzielnej wycieczki kolejowo-pieszej "Do Pałacu Saskiego w Kutnie" - 3.grudnia 2023
W przerwie oficjalnego sezonu rowerowego wiosna-lato obecnie organizujemy wycieczki kolejowo-piesze jak to bywało w latach minionych. Tym razem wybraliśmy się w niedzielę 3 grudnia do Kutna, miasta leżącego nad rzeką Ochnią, liczącego 45 tys. mieszkańców. Według legendy miejscowość tę założył około tysięcznego roku przybyły z Czech Piotr z miejscowości Kutna Hora, od niej nazwano Kutno. Ale pierwsze wzmianki o mieście Kutno pojawiają się dopiero około 1300 roku. Miasto dawniej miało wielu właścicieli, ostatnim z nich był Feliks Mniewski. Dziś Kutno leżące w środkowej części Polski jest ważnym...
^^^ po więcej zdjęć kliknij w powyższe zdjęcie
*** aby przejść do dalszej treści relacji naciśnij poniżej przycisk "Czytaj dalej" lub tytuł posta na górnej belce
...węzłem kolejowym, stąd przejeżdżają pociągi we wszystkie kierunki kraju. We wrześniu 1939 roku w okolicy Kutna miała miejsce największa bitwa tzw. kampanii wrześniowej znana jako Bitwa nad Bzurą.
Zwiedzanie zaczęliśmy od ponad stuletniego murowanego młyna mechanicznego [ MŁYN JUJKA ], który od początku jego zbudowania napędzany był silnikiem zasilanym gazem powstałym ze spalania koksu, co mogło być wtedy dość niebezpieczne. Od 1930 roku napędem całej linii produkcyjnej są silniki elektryczne o całkowitej mocy około 225 KW. Dziś zakład jest na wskroś nowoczesny i zautomatyzowany. Gatunek i jakość wyprodukowanej mąki oznakowana jest na opakowaniach do sprzedaży
liczbami np. mąka tortowa ma na opakowaniu 1 kg liczbę 450. Taką chętnie kupują Francuzi do wypieku swoich bułeczek. Od 1998 roku fabryka funkcjonuje jako ,,Młyn Spółka Jujka". Dziękujemy szefowej zakładu, pani o ładnym imieniu Aurelia za to, że poświęciła nam swój czas, poznaliśmy proces produkcji mąki, mąki o doskonałej jakości, bo taką produkuje się w tym nowoczesnym młynie. W podziękowaniu podarowaliśmy szefowej prezent z okazji zbliżających się Świąt Bożonarodzeniowych. Pani właścicielka chętnie także przyjęła od nas zaproszenie do wspólnego zwiedzenia Pałacu Saskiego.Ten historyczny obiekt powstał na przełomie XVII i XVIII wieku w stylu późnobarokowym zwany pałacem podróżnym panującego wówczas polskiego króla Augusta III Sasa. Pożar w 2003 roku strawił prawie cały obiekt, odremontowany został niemal od podstaw i oficjalnie otwarty we wrześniu tego roku. Czas zwiedzania pałacu, to około półtorej godziny dreptania po wielu większych, mniejszych bogato i z przepychem urządzonych komnatach obiektu, po których oprowadzał nas przewodnik, a my z zainteresowaniem słuchaliśmy jego opowieści o tym historycznym miejscu.
Niedaleko od tego pałacu znajduje się inny pałac , Pałac Ślubu przy USC. Przed II w.św. mieszkał tu znany mieszkańcom Kutna
dr Antoni Troczewski ur. w 1861 roku, był on dyrektorem miejscowego szpitala św. Walentego, placówka ta stała się wtedy jedną z najlepszych w Królestwie Polskim. W kręgach lekarskich i wśród pacjentów doktor zyskał popularność jako wspaniały człowiek, lekarz orędownik bezpłatnego lecznictwa szpitalnego. Był pierwszym Honorowym Obywatelem Kutna, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1928 roku, pochowany na miejscowym cmentarzu.
Na końcu Rynku Kutna można dostrzec strzeliste dwie wieże kościoła św. Wawrzyńca , zbudowanego w 1883 roku według projektu znanego architekta budowli sakralnych w wielu miejscowościach inż. Konstantego Wojciechowskiego.
Po posileniu się w pobliskiej pizzerii raźnym krokiem skierowaliśmy się do stacji. W pociągu ŁKA zajęliśmy połowę wagonu obok siebie i tu miałem okazję uprzyjemnić wycieczkowiczom podróż powrotną konkursem (rzecz jasna z nagrodami), a pytania były tematycznie związane z Kutnem.
Dziękuję za udział w wycieczce uczestnikom w liczbie 17.
Pomysłodawca tej wycieczki , prowadzenie i opis : Aleksander Rz.
Foto : Włodzimierz Jacek S. , Mirosława Ch. , Mariusz K.
- Blog
- 1512 odsłon
www.lktk.pl