Relacja z VIII Klubowej Pielgrzymki Rowerowej do Lichenia.
L I C H E Ń 2 0 1 2 Relacja z VIII Klubowej Pielgrzymki Rowerowej do Lichenia.
Dnia 15 kwietnia b.r. - sobota, z Rynku Starego Miasta , grupa turystów z Ł.K.T.K. wyruszyła na trzydniową pielgrzymkę rowerową do Lichenia. Z Łodzi, przez Grotniki - Łęczycę - Kłodawę - Brdów - Mąkolno - Lubstów - Licheń. Na trasie przejazdu zwiedziliśmy: w Kłodawie, późnobarokowy kościół z XVIII w. z pieknie odnowionym i odnawianym wnętrzem, w Brdowie, sanktuarium - kościół barokowy z XVIII w. ładnie położony nad jez. Brdowskim oraz kościółki drewniane w Mąkolicach i Lubstowie.
Po przybyciu na kwaterę w Licheniu, po kąpieli i posiłku, udaliśmy się do Bazyliki Licheńskiej, celem uczestnictwa we Mszy Świętej, podczas, której ksiądz celebrans powitał naszą pielgrzymkę rowerową z Ł.K.T.K. a po mszy wzieliśmy udział w Apelu Maryjnym. 16 kwietnia - niedziela, po śniadaniu, część grupy pojechała wokół jez. Gopło, a druga udała się do klasztoru o.o. kamedułów w Bieniszewie, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po zwiedzeniu klasztoru,udaliśmy się w drogę powrotną.
W Gosławicach obejrzeliśmy skansen, zamek, zwiedziliśmy kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła, z charakterystyczną kolumną na środku nawy głównej. Następnie, po nawiedzeniu "Lasu Grąblińskiego", udaliśmy się na obiad. Podczas przejazdu trasy Licheń - Bieniszew, podziwialiśmy piękno przyrody, piękno jeziora Licheńskiego, Pątnowskiego, Gosławskiego, kanału Warta - Gopło, Puszczy Bieniszewskiej. Po obiedzie, czas wolny poświęciliśmy na zwiedzanie Sanktuarium Licheńskiego.
Późnym wieczorem spotkaliśmy się na kolacji, gdzie na gorąco omawialiśmy przebytą drogę naszej pielgrzymki. Ze względu na wczesną porę wyjazdu następnego dnia, nasze dyskusje zakończyliśmy przed północą. 17 kwietnia - poniedziałek, trzeci dzień pielgrzymki, powrót do domu. Z Lichenia przez Wolę Podłężną, a dalej wałem przeciwpowodziowym, dotarliśmy do przeprawy promowej na rzece Warcie w m. Biechowy.
Po przeprawie, dojechaliśmy do m. Kościelec, gdzie zobaczyliśmy ładny pałac /niestety, jeszcze w remoncie/ oraz dzięki uprzejmości księdza, pod jego przewodnictwem, mogliśmy zwiedzić kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła, gdzie prezbiterium, to dawny romański kościół z XII w. Dalsza droga prowadziła do m. Dobrów. Do kościoła - sanktuarium, pustelni Św. Bogumiła, arcybiskupa gnieźnieńskiego, który żył i działał w okresie Średniowiecza. W roku 1925 papież Pius XI ogłosił Bogumiła błogosławionym "beatus vel sanctus" - "błogosławiony lub święty". Relikwie Św.Bogumiła znajdują się w kolegiacie uniejowskiej. Z Dobrowa, przepiękną "trasą nadwarciańską", jadąc wśród kobierców łąk, podziwiając starorzecza Warty, dotarliśmy do przeprawy promowej w Kozubach. Dalsza droga wiodła przez Wilamów - Świnice Warckie - Wartkowice - Parzęczew, ok. godz. 18.00 trochę zmęczeni dotarliśmy do Łodzi. Aura pogodowa nie była nam przeszkodą w realizacji naszej wędrówki, a w drodze powrotnej wiatr był naszym sprzymierzeńcem. Na trasie spotkaliśmy wiele sympatycznych i życzliwych osób.
Do realizacji i miłej atmosfery na trasie, przyczynili się uczestnicy naszej pielgrzymki: - Grażynka Kaczorowska - Ania Spychała - Zdzisiu Cybula - Marek Dudek - Tadzio Guzenda - Jacek Zaborowski Prowadzący i relacjonujący przebieg pielgrzymki - Wiesiek Grabowski
- Blog
- Zaloguj się by komentować
- 21113 odsłon
www.lktk.pl