Wycieczki rowerowe dla Wszystkich

Bezpłatne, dla wszystkich chętnych niedzielne wycieczki rowerowe ruszają w Łodzi z ul. Nowomiejskiej spod Zegara Słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Park Śledzia)  Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

KALENDARZ WYCIECZEK zobacz >> ]

Spotkania klubowe

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością ŁKTK oraz planujących wstąpić do Klubu na nasze spotkania . Spotkania klubowe odbywają się w każdy nieświąteczny czwartek miesiąca w siedzibie PTTK Łódź ul. Wigury 12A o godz. 17.00  [ zobacz >> ]

Relacje z imprez

Zapraszamy na relacje z imprez turystycznych: wycieczki rowerowe po Łodzi i łódzkim regionie, wycieczki rowerowe po Polsce, Europie i świecie, zloty i rajdy rowerowe ogólnopolskie i europejskie, itp. ...

[ zobacz >> ]

 

Wycieczka do Bydgoszczy - relacja

 W dniach 6 - 8 marca odbyła się wycieczka do Bydgoszczy pod przewodnictwem kol. Jacka Siecha. Uczestnicy wycieczki dotarli do Bydgoszczy pociągiem.

 
Dzień pierwszy, po dotarciu pociągiem udaliśmy się bezpośrednio do hostelu złożyć większość naszych bagaży a następnie pod przewodnictwem kol. Aleksandra Brzozowskiego - Prezesa Bydgoskiego Klubu Turystyki Rowerowej “GRYF” Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" - udaliśmy się na zwiedzanie.
 
Pierwszym punktem na naszej liście było obejrzenie odnalezionego nie tak dawno tzw. “Bydgoskiego Skarbu”. Skarb złotych monet i wyrobów złotniczych pochodzący z II połowy XVII w., znaleziony w roku 2018 w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.
 
Nieopodal znajduje się Dom Leona Wyczółkowskiego - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w którym zapoznajemy się z twórczością malarza.
 
Dzień kończymy wspólnym obiadem w restauracji Kaprys i spacerem do hostelu.
 
Kolejnego dnia już od godziny ósmej rano jedziemy do jednej z większych atrakcji turystycznych w rejonie - Exploseum. Dzisiaj naszym przewodnikiem po Bydgoszczy jest kol. Tomasz Gołatta - piastujący stanowisko sekretarza w Klubie “GRYF”. 
 
W ramach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, działa EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pierwotnie fabryka, w której budynkach powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy produkując m.in.dynamit, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim, obecnie zaś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale całego kraju.
 
Wracamy do centrum Bydgoszczy aby przespacerować się po Dzielnicy Muzycznej.
Jest to obszar o powierzchni 12 ha we wschodniej części Śródmieścia Bydgoszczy, na którym skoncentrowane są obiekty kulturalne, uczelnie i szkoły muzyczne. W otoczeniu szkół i placówek kulturalnych znajduje się Bydgoska Fontanna Multimedialna oraz galeria pomników kompozytorów i wirtuozów muzyki poważnej, oraz kilka innych monumentów, w tym posąg Łuczniczki uznawany za symbol Bydgoszczy przy którym z chęcią się fotografujemy.
 
Spacerując po centrum Bydgoszczy docieramy do Muzeum Mydła i Historii Brudu, to miejsce dla osób w każdym wieku. Na początku wizyty każdy z nas wykonuje swoje własne mydełko, które zabierze do domu. Podczas mydlanych warsztatów możemy wybrać kolor, aromat oraz dodatki do mydła.
Po zakończonych warsztatach rozpoczynamy zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem. Poznajemy 5000 lat historii higieny człowieka, dowiadując się, jak ludzie dbali o siebie w danym okresie historycznym.
 
Czyści i pachnący mydełkiem udajemy się na Stary Rynek gdzie oznaczono linię przebiegu osiemnastego południka długości geograficznej wschodniej (18°E), którą zakończono zegarem odmierzającym czas bydgoski. Jest to czas lokalny, a więc naturalny, gdyż zależny od położenia danej części globu ziemskiego wobec Słońca. 
Wobec czasu „sztucznego”, środkowoeuropejskiego (CET), wyznaczonego według południka piętnastego (15°E), czas bydgoski jest „wcześniejszy”, gdyż nad Bydgoszczą Słońce wschodzi wcześniej. Tak więc do czasu oficjalnego zimowego musimy dodać 12 minut, a letniego odjąć 48 minut.
 
Po zwiedzeniu Starego Rynku udajemy się na odpoczynek do hostelu. Dla chętnych jest przewidziana jeszcze jedna atrakcja tego wieczoru - spacer po bydgoskiej wenecji oraz wizyta na audiencji u Pana Twardowskiego, który ukazuje się dwa razy dziennie (o 13.13 i 21.13) w oknie kamienicy przy Starym Rynku.
 
Ostatni trzeci dzień jest najładniejszym dniem jeśli chodzi o pogodę. W piątek padało, w sobotę przelotne opady a niedziela zaskakuje nas pięknym słońcem! Dzisiaj jest z nami kol. Aleksander, który oprowadzał nas pierwszego dnia. Udajemy się do Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie po wnikliwej analizie historii dochodzimy do tego, że żegluga rzeczna na terenie Polski w obecnej chwili jest w opłakanym stanie.
Aby przybliżyć sobie życie szyprów z dawniejszych lat udajemy się na “Barkę Lemara”. Barka Lemara cumująca przy nabrzeżu Brdy, tuż koło spichrzy-symboli Bydgoszczy jest miejscem wyjątkowym . To zarazem zabytek techniki i symbol niezwykle ważnej części historii miasta. Bo Bydgoszcz właśnie wodzie i żegludze zawdzięcza imponujący rozwój w XIX wieku, który zaowocował rozbudową miasta i przepięknymi, zdobiącymi do dziś śródmieście budynkami. Barka Lemara jest jednym z obiektów znajdujących się na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O (http://ludzieitechnika.pl/) - które udało nam się w części zwiedzić.
 
Na zakończenie udanego pobytu udajemy się na wspólny obiad i kierujemy się na dworzec kolejowy, skąd pociągiem wracamy do Łodzi.
 
Jeszcze raz bardzo dziękujemy kol. prezesowi Aleksandrowi Brzozowskiemu i kol. sekretarzowi Tomaszowi Gołatta za oprowadzenie i przybliżenie nam historii miasta Bydgoszcz, za opowiadanie bardzo ciekawych historii.
 
Z poważaniem uczestnicy wycieczki do Bydgoszczy.
 
Tekst - Jacek Siech
Zdjęcia - Jacek Siech, - Tomasz Gołatta,  - Agnieszka Grabarczyk - Pawlikowska
 
więcej zdjęć w albumie - [LINK]
 
 

 

 

www.lktk.pl