Wycieczka "Dzieci Bałut - murale pamięci" - relacja
4.02.2018 r. odbyliśmy wycieczkę szlakiem "Dzieci Bałut - murale pamięci". 27 wizerunków autentycznych dzieci - polskich, żydowskich i romskich żyjących w czasach zagłady. Murale powstały na podstawie archiwalnych fotografii. Piotr Saul i Damian Idzikowski, artyści ASP we Wrocławiu i Łodzi, namalowali je według koncepcji Katarzyny Tośty ze Stowarzyszenia "Na co dzień i od święta". Od roku 2012 obrazy te, znajdujące się na bałuckich kamienicach, tworzą Ścieżkę Murali Pamięci. Idąc ul.
Franciszkańską, Wojska Polskiego, M. Reja, Przemysłową i Zagajnikową dotarliśmy do Stacji Radegast gdzie przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto obejrzeliśmy dwa ostatnie murale poświęcone dzieciom, ofiarom Wielkiej Szpery. Od 3.09. do 12.09 1942 r. wywieziono ponad 15 tys. dzieci i starców. Zagazowano ich w obozie Kulmhof (Chełmno) n. Nerem. II wojna światowa i okres okupacji niemieckiej tragicznie zapisała się na kartach historii Bałut. Kończę sprawozdanie fragmentem wiersza Abramka
Koplowicza, trzynastoletniego poety z getta (mural z ul. Wojska Polskiego 70 b)
"Marzenie"
[Jak?] ja mieć będę dwadzieścia lat,
[Zacznę?] oglądać nasz piękny świat.
[Usiądę?] w wielkim ptaku motorze
[i wzniosę się?] w wszechświata przestworze.
Wojna i przemoc to "zabawa" ludzi dorosłych , po co mieszać w to dzieci??? Zabierać im to co najcenniejsze - miłość i dzieciństwo?!?
wycieczkę poprowadziła kol. Ania D. Fot. Mirosława Ch.
- Blog
- Zaloguj się by komentować
- 12954 odsłony
www.lktk.pl