Wycieczka niedzielna 01.02.2015r - relacja
Jak było w minionych latach, tak i teraz o tej porze roku wycieczki rowerowe ŁKTK są zawieszone na korzyść niedzielnych wycieczek pieszych. Zwiedzamy miasta okręgu łódzkiego. W poprzednią niedzielę byliśmy w Zgierzu, w minioną zwiedzaliśmy zabytki Pabianic, których patronem jest św. Maksymilian Kolbe. Byliśmy na cmentarzu ewangelicko- augsburskim, jego powstanie datuje się na lata 50-te XIXw. Znajdują się tam groby znanych wielkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego takich, jak: Krusche, Ender, Kindler oraz inne ciekawe pod względem kunsztu nagrobki ewangelickie. W pobliżu nekropoli znajduje się okazałe mauzoleum rodziny Kindlerów, dziś jest to kaplica cmentarna raczej niedostępna do zwiedzania, jej wnętrze wygląda jak na zamieszczonym zdjęciu. [ dalej >> ]
Stąd powolnym spacerem przeszliśmy ulicą o starej zabudowie z nieżle zachowanymi domami dawnych tkaczy. Już z daleka widać strzeliste wieże kościoła NMP zbudowanego w 1928 r. w stylu neogotyckim, swoim wyglądem odzwierciedla znaną nam dobrze świątynię p.w. Wniebowstąpienia NMP w Łodzi powstałą wcześniej , bo w 1908 r. Ostatnim etapem wycieczki było Muzeum Miasta Pabianic, jest to dawny renesansowy dwór obronny Kapituły Krakowskiej z XVIw. zwany "zamkiem", do roku 1830 pełnił funkcję ratusza miejskiego.
Pabianice Dworzec kolejowy
Dom Tkaczy
Nagrobek na cmentarzu ewangelickim
Na zamku
Wnętrze mauzoleum Kindlerów
Kościół NMP w Pabianicach
Obecnie w muzeum można obejrzeć m.in. czasową wystawę grafika Norberta Hansa: gobeliny,malarstwo, rzeżba oraz ekspozycję stałą p.t. "Historia komunikacji miejskiej w Pabianicach". Po przeciwnej stronie muzeum stoi monumentalny pomnik Niepodległości potocznie zwany Pomnikiem Legionisty, a nieopodal góruje wieża najstarszego kościoła w mieście p.w. św. Mateusza. Pogoda sprzyjała, było słonecznie i bardzo ciepło, jak na tę porę roku. W tradycyjnej zgadywance najlepiej wypadli: Ania, Krzysiek i Marek, gratulacje.
Z uwagi na transmisję tego dnia meczu naszych "szczypiornistów", zgodnie zdecydowaliśmy się na skrócenie wycieczki, aby już w domach dopingować " biało-czerwonych". Mamy medal, brawo!
Wycieczkę prowadził i opisał Alek Rzadkiewicz
foto: Alek i pomocna prowadzącemu Ania
- Zaloguj się by komentować
- 7455 odsłon
www.lktk.pl