Wycieczki rowerowe dla Wszystkich

Bezpłatne, dla wszystkich chętnych niedzielne wycieczki rowerowe ruszają w Łodzi z ul. Nowomiejskiej spod Zegara Słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Park Śledzia)  Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

KALENDARZ WYCIECZEK zobacz >> ]

Spotkania klubowe

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością ŁKTK oraz planujących wstąpić do Klubu na nasze spotkania . Spotkania klubowe odbywają się w każdy nieświąteczny czwartek miesiąca w siedzibie PTTK Łódź ul. Wigury 12A o godz. 17.00  [ zobacz >> ]

Relacje z imprez

Zapraszamy na relacje z imprez turystycznych: wycieczki rowerowe po Łodzi i łódzkim regionie, wycieczki rowerowe po Polsce, Europie i świecie, zloty i rajdy rowerowe ogólnopolskie i europejskie, itp. ...

[ zobacz >> ]

 

RELACJA - z klubowego wyjazdu na zlot "XI Poznańska Wiosna z Koziołkami" - od 19 do 21 maja 2023

Na organizowany przez poznańską „Sigmę” Rajd  - XI Wiosna z Koziołkami
19-21.05.2023 r. Poznań Głuszyna udaliśmy się 4-ro osobową grupą. Towarzyszyła nam koleżanka Asia T. z Siedlec. Przed dotarciem do Bazy zwiedziliśmy dwa zamki w Poznaniu: Cesarski i Królewski.
Tegoroczne „Koziołki” poświęcone były znanemu podróżnikowi, geografowi, odkrywcy i badaczowi Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, który w 1797 roku urodził się w Głuszynie a w tym roku przypada jego 150. rocznica śmierci. Na jego cześć Rok 2023 ogłoszony został Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.
W sobotę 20 maja uczestnicy Rajdu mieli przyjemność zwiedzić Głuszynę z p. Przewodnikiem, który oprócz historii miejscowości stanowiącej obecnie część Poznania, omówienia walorów przyrodniczych - przybliżył osobę P. E. Strzeleckiego. Dowiedzieliśmy się, że jako pierwszy....
 
 
 
 
*** aby przejść do dalszej treści  relacji naciśnij poniżej przycisk "Czytaj dalej" lub tytuł posta na górnej belce
^^^ po więcej zdjęć kliknij w powyższe zdjęcie
 
 
 
...  Polak w celach naukowych okrążył świat. Był na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. W Australii zdobył najwyższy szczyt i nazwał go Górą Kościuszki. Odkrył tam również złoto. 200 tys. Irlandzkich dzieci uratował od głodu. Odkrył złoża węgla na Tasmanii i miedzi w Kanadzie. Był pionierem w kilku gałęziach wiedzy. To smutne, że jest bardziej doceniany na świecie niż w Polsce a nawet w Wielkopolsce.
Tego dnia udaliśmy się także do Borowca, gdzie zwiedziliśmy Makietę Kolejową liczącą 500 metrów kwadratowych powierzchni, na której znajduje się 65 miniaturowych kolejek jeżdżących po 1900 m. b. torów, jeżdżące samochody, oświetlone domki, makieta lotniska a także efekt dnia i nocy. W ciągu 7 lat właściciele planują powiększyć makietę do 1700 m. kwadratowych.  
Organizatorzy Rajdu ugościli nas tradycyjnym gzikiem z pyrami a także pieczonymi w ognisku ziemniakami i kiełbaskami. Dużo radości sprawiły nam konkursy. Karambole literowo-słowne w piątek w którym zajęliśmy drugie miejsce oraz sobotni konkurs z wiedzy zdobytej na Rajdzie, w którym nie było przegranych. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę.
 Głuszynę opuściliśmy w niedzielę w przedpołudniowych godzinach. Wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Poznania choć remontowo rozkopany Stary Rynek nie ułatwiał nam tego. Naszym celem był Stary Browar, Ostrów Tumski, Poznański Ratusz, kościół farny, inne zabytki i ciekawe miejsca. W południe podziwialiśmy poznańskie Koziołki na ratuszowej wieży. Z wielką przyjemnością i smakiem spożyliśmy słynne pyszne rogale świętomarcińskie. Gdy zbliżył się czas odjazdu pociągu podążyliśmy na Dworzec Kolejowy skąd dojechaliśmy do Łodzi. 
Relacja :Mirosława Ch.
Foto: Jacek S. , Mirosława Ch.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.lktk.pl